Mi az MLM lényege és jellegzetessége?
Induljunk ki abból, hogy mivel személyes kontaktusokra épül és mivel jobbára barátok-ismerősök hálózata képezi alapját, ezért a multi level marketing (MLM) vagy network marketing cégek és hálózatok internetes reprezentáció a mai napig nem jelentős, holott az utóbbi két évtizedben Magyarországon is elterjedt az ügynökök révén realizálódó hálózati kereskedelem. De hát mi is az MLM?
A multi level marketing voltaképp nem más, mint egy speciális módon önmagát építő és működtető értékesítési és forgalmazási forma. Olyan vállalkozás, amely a skálafüggetlen hálózatok jellegzetességei szerint épül fel, vannak kisebb és nagyobb gócosodási pontjai és vannak szerteágazásai, a hálózat azonban minden szinten hasonló mintázatot mutat.
Kutatások szólnak arról, hogy a lakossági vásárlást elősegítő és az értékesítési forgalom mutatóit javító eljárások igen változatosak, és mindegyik marketingfolyamatnak megvannak a maga sajátosságai. Ezen eljárások egyike éppen a világszerte igen elterjedt MLM, vagyis a Multi Level Marketing, amely egyszerre jelent kereskedelmi tevékenységet, üzleti folyamatot és olyan értékesítési formát, amely a szakirodalomban nemcsak MLM néven ismert, hanem ezeken is: többszintű értékesítés és hálózati kereskedelem.
Az MLM rendszerű üzleti működés lényege az, hogy az értékesítés egy szigorúan hierarchikus (éspedig felülről lefelé építkező) hálózat keretében történik. A gócpontot a fővállalkozó képezi (mint cég, vállalkozás vagy magánvállalkozó), és vele alvállalkozói viszonyban álló értékesítők, egyben hálózatépítők bonyolítják le a kereskedelmi ügyleteket (magát az eladást). Az jellemzően azon a módon történik, hogy családtagjaikat, barátaikat, személyes ismerőseiket keresik meg ajánlataikkal, akiknek nemcsak eladni akarnak (sőt, kezdetben nem is ez a fő cél), hanem őket is a hálózat részévé igyekeznek tenni, mégpedig maguk alá szervezve őket a hierarchikus rendszerben. Ily módon a voltaképpeni értékesítés annak a hálózatnak a révén történik, amely beléptetett független termékforgalmazók kiterjedt rendszeréből áll, s amelyben a termékértékesítés direkt, közvetlen módon történik.
Az ilyen rendszer működésének üzleti modellje arra az alapfeltevésre épül, hogy a termékek vásárlói árában 50 körüli, de olykor ennél is több százalék a kereskedelmi szféra részesedése, ha tehát a gyártó 100 egységért kínál valamit a nagykereskedőnek, az a vásárló az üzletben már 200 egység körüli áron tudja készpénzért megvenni. Itt azonban nincs bolthelyiség, nincs raktárazás, nincs szervezett szállítmányozás és adminisztráció, nincs napi 8 órában dolgozó és eltartandó apparátus, így egyrészt a vásárló olcsóbban juthat a termékhez, másrészt a hálózati láncban elhelyezkedők jelentős haszonra tehetnek szert anélkül, hogy végig kellene dolgozniuk a napot vagy jelentős befektetés ellenében várhatnának osztalékot. Míg tehát a szokásos üzleti értékesítésben a nagy- és kiskereskedelmi hálózatok saját költségei nem ritkán megduplázzák az árucikk önértékét, addig az MLM keretében az árnövekedés sokkal kisebb, így a hálózati kereskedéses a fogyasztó javát is szolgálja, miközben a hálózatépítő ügynökök is szépen keresnek, sőt, egy fejlettségi ponton túl az mlm-hálózatok megfelelően magas pontján állóknak már egyáltalán nem kell foglalkozniuk termékeladással, mivel az alsóbb szintek teljesítménye révén a feléje elszámolt jutalékok is komoly jövedelmet biztosítanak számára.
Az MLM nem piramisjáték, habár a felépítése a csúcstól lefelé egyre szélesedő képet mutat, ám mivel mindig áruforgalom zajlik az egyes szintek között, és mivel mindenki azonnal árut kap a pénzéért, így sem elméleti, sem gyakorlati lehetőség nincs a piramisjátékokra jellemző csalásra, amikor is a felsőbb szintek anyagi hozama csak az új és újabb alsó szinti növekedés révén biztosítható, és végül az utoljára „behálózottak” már csak veszthetnek a szép hozammal kecsegtető üzleten. Ennek ellenére a network marketing keretében zajló termékértékesítéssel szemben van némi bizalmatlanság, ezt a magyarországi résztvevők folyamatosan tapasztalják. Ám kétségtelen, hogy ami üzletileg hatékonyabb és a részvevők számára kedvezőbb, az utat tör magának. Így lesz ez Magyarországon is, ahol az MLM részesedése a teljes kereskedelmi forgalomból folyamatosan, bár igen lassan, de növekszik. Legnagyobb konkurenciája nem a hagyományos, hanem az internetes, azaz az online kereskedelem.
budapesti autós hálózati marketing, mlm cégek, multi level marketing magyarországon, online kereskedelem, hálózati értékesítés, direkt áruforgalom, mlm hálózatok, értékesítési hálózatépítés