X

Fűtési költségek fedezése zöld energiával

Megoldható a fűtés napelemekkel?

Napelemek a háztetőn – Fűtés zöld energiával

Mindinkább előtérbe kerül a megújuló energia fogalma, egyre többen nyitnak az alternatív erőforrások felé. Már kevésbé jelentenek sajátos látványt az épületek, családi házak tetején sorakozó napelemek, bizonyára köszönhető ez az elmúlt évek pályázati rendszerének, hitelprogram lehetőségeknek is. Nem véletlen, hogy sokakat foglalkoztat a kérdés: miként érhető el például az, hogy napelemmel megoldható legyen a fűtés?

Lássuk hát, miket érdemes észben tartani, ha az előző kérdésre keressük a választ.

A jövőbe fektetünk

Talán korunk sajátossága a kísérletező kedv. Egykor egyértelműen szakemberre hagyatkoztunk a hozzáértést igénylő feladatokban, a videó megosztó portáloknak köszönhetően azonban tömegével jelennek meg az úgynevezett csináld magad tartalmak. Ám közhelyes vagy sem, elengedhetetlen egy, az előzetes kalkulációk terén is jártas szaki felkeresése akkor, ha napelemes rendszerrel kombinálnánk a fűtést.

Végülis a jövőbe fektetünk be ekkor, egy beruházás hosszú távú megtérülésére, gazdaságosabb megoldásra számítunk. Ám egy túlméretezett rendszer késleltetheti a megtérülési időt, ha pedig alulról becsültük félre a kiépítés díját, jó eséllyel költenünk kell majd az átalakításra. E szempontokból is az látszik: bár meg kell fizetni a kivitelezőt, hosszabb távon mégis csak ez tűnik pénztárcabarát megoldásnak.

Elektromos fogyasztók áramigénye

Természetesen tucatnyi szempontot érdemes mérlegelni akkor, ha napelem vásárlásán törjük a fejünket. Szakemberek például arra is figyelmeztetnek, hogy nem pusztán a fűtés, de más elektromos fogyasztók áramigényét is előállíthatjuk, ha napelemes rendszer kiépítésében gondolkozunk. Ehhez persze szükség van arra is, hogy energiatakarékos berendezéseink, fényforrásaink legyenek.

Fűtés napelemmel – Szigeteljünk!

Egy, már amúgy is szigetelésre szoruló épületnél aligha éri meg rögtön a fűtés korszerűsítésével, a napelemes rendszer kiépítésével kezdeni. Nyilvánvalóan nem lesz gazdaságos a végeredmény, energiaveszteséggel számolhatunk. Emellett a nyílászárók cseréjén is érdemes elgondolkodni a hőmegtartási képesség feltérképezésekor. Egy megfelelően szigetelt épület esetén jó eséllyel megtakaríthatunk némi pénzt a napelemes rendszer kiépítésénél, hiszen csökkenthetjük annak méretet.

  • Hőszivattyús és elektromos fűtés is kombinálható napelemes rendszerrel, akár mobiltelefonnal vezérelhető elektromos fűtést is megvalósíthatunk. Utóbbi beüzemelési költsége természetesen kisebb lehet, hőszivattyús rendszerrel viszont akár nagyobb épületek fűtése is jól biztosítható.

Sok tényezőt figyelembe kell venni ahhoz, hogy meg tudjuk megéri-e napelemmel fűteni. Az innovativnapelem.hu napelem blogon a Fűtés napelemmel című cikkben ennek részletesen utána járnak.

Kisebb lehet a költség

Aki azonnali eredményeket és költségmegtakarítást remél, bizonyosan rossz helyen jár. Ám belátható időn belül, 10-12 év alatt jelentős összegek maradhatnak a zsebünkben a napelemes rendszer révén. Némi keresés után könnyen találhatunk olyan kivitelezőt a piacon, mely szemlélteti is a különbséget. A beruházáshoz képest számított tizenkettedik év végén akár százezrekben mérhető a különbség a kondenzációs kazánnal és a napelemmel kombinált padlófűtési rendszer ráfordítási, üzemeltetési költsége között. Természetesen mindkét részről érdemes kalkulációt kérni a kivitelezőtől, hiszen több paraméter is befolyásolhatja az előbb említett költséget.

Medence fűtés napelemmel?

A medence meleg vize is előállítható napelemes rendszerhez csatlakoztatott hőszivattyúval. Találhatunk olyan forgalmazót is a piacon, mely akár a nagy hidegben is működőképes, gazdaságos megoldást ajánl.

Összegezve

Természetesen egy ilyen összegű beruházásnál több tényezőt is figyelembe kell venni. Alaposan meg kell tervezni és szakember segítségét kérni.

market:
Related Post