A tavasz a veteményezés ideje. Vannak olyan növények, amiket akár már februárban érdemes elültetni, hogy a megfelelő időben már rendelkezzünk a palántákkal, de ezt sokszor nehéz kivitelezni ideális helyiség nélkül. A télikert viszont erre is megoldást nyújt, hiszen itt biztonsággal elhelyezhetőek a palántázó dobozok. Vannak, akik nem szeretik, ha a ház körüli kis kedvencek a lakásban vannak, azonban arra is gondolni kell, hogy tavasszal, amikor a kölykeiket világra hozzák, biztonságos helyet kell nekik biztosítani. A télikert akár erre is lehetőséget ad. Hogy a kényelemre is adjunk: Mi lehetne jobb, mint az áprilisi csípős szél érintése nélkül végignézni, ahogy lassan virágba borul a táj? A télikert segítségével ezt védett helyről teheti meg.
Mindinkább előtérbe kerül a megújuló energia fogalma, egyre többen nyitnak az alternatív erőforrások felé. Már kevésbé jelentenek sajátos látványt az épületek, családi házak tetején sorakozó napelemek, bizonyára köszönhető ez az elmúlt évek pályázati rendszerének, hitelprogram lehetőségeknek is. Nem véletlen, hogy sokakat foglalkoztat a kérdés: miként érhető el például az, hogy napelemmel megoldható legyen a fűtés?
Lássuk hát, miket érdemes észben tartani, ha az előző kérdésre keressük a választ.
A jövőbe fektetünk
Talán korunk sajátossága a kísérletező kedv. Egykor egyértelműen szakemberre hagyatkoztunk a hozzáértést igénylő feladatokban, a videó megosztó portáloknak köszönhetően azonban tömegével jelennek meg az úgynevezett csináld magad tartalmak. Ám közhelyes vagy sem, elengedhetetlen egy, az előzetes kalkulációk terén is jártas szaki felkeresése akkor, ha napelemes rendszerrel kombinálnánk a fűtést.
Végülis a jövőbe fektetünk be ekkor, egy beruházás hosszú távú megtérülésére, gazdaságosabb megoldásra számítunk. Ám egy túlméretezett rendszer késleltetheti a megtérülési időt, ha pedig alulról becsültük félre a kiépítés díját, jó eséllyel költenünk kell majd az átalakításra. E szempontokból is az látszik: bár meg kell fizetni a kivitelezőt, hosszabb távon mégis csak ez tűnik pénztárcabarát megoldásnak.
Elektromos fogyasztók áramigénye
Természetesen tucatnyi szempontot érdemes mérlegelni akkor, ha napelem vásárlásán törjük a fejünket. Szakemberek például arra is figyelmeztetnek, hogy nem pusztán a fűtés, de más elektromos fogyasztók áramigényét is előállíthatjuk, ha napelemes rendszer kiépítésében gondolkozunk. Ehhez persze szükség van arra is, hogy energiatakarékos berendezéseink, fényforrásaink legyenek.
Fűtés napelemmel – Szigeteljünk!
Egy, már amúgy is szigetelésre szoruló épületnél aligha éri meg rögtön a fűtés korszerűsítésével, a napelemes rendszer kiépítésével kezdeni. Nyilvánvalóan nem lesz gazdaságos a végeredmény, energiaveszteséggel számolhatunk. Emellett a nyílászárók cseréjén is érdemes elgondolkodni a hőmegtartási képesség feltérképezésekor. Egy megfelelően szigetelt épület esetén jó eséllyel megtakaríthatunk némi pénzt a napelemes rendszer kiépítésénél, hiszen csökkenthetjük annak méretet.
Hőszivattyús és elektromos fűtés is kombinálható napelemes rendszerrel, akár mobiltelefonnal vezérelhető elektromos fűtést is megvalósíthatunk. Utóbbi beüzemelési költsége természetesen kisebb lehet, hőszivattyús rendszerrel viszont akár nagyobb épületek fűtése is jól biztosítható.