A tömeges adatfeldolgozás történetének kezdeti szakasza

Mobiltelefon számítóközpont
Számítógépes adatközpont a korai időszakban

A számítóközpont funkciói, munkamódszerei

A mobiltelefon megjelenése előtt 20-30 évvel a számítógépek még óriási adatközpontok voltak, melyek egy vagy több szobát is betölthettek. A cégek, gyárak és szervezetek az adatfeldolgozás tömegének mértékétől függően dönthettek úgy, hogy saját adatközpontot – mai szóval szervertermetlétesítenek, építenek vagy pedig egy már meglévő adatközpont kapacitását bérlik ki.

Az adatközpontokban a gyakorlati igényeknek megfelelően, de a számítógéptől és operációs rendszerétől függően az adatfeldolgozást különféle üzemmódokban végezhették. A tömeges adatfeldolgozást a következőképpen osztályozhattuk:

  • adagolt feldolgozás (batch-processing)
  • közvetlen feldolgozás (on-line processing)
  • időazonos (real-time) feldolgozás
  • időosztásos (time sharing) feldolgozás
  • kombinált feldolgozási módszer.

Az adagolt üzemmódú számítógépközpontban a feldolgozandó adatokat meghatározott, tetszés szerinti hosszúságú időre vonatkozóan (óráktól-hónapokig) összegyűjtik. Az adatokat azután összegyűjtve „alapbizonylatok” formájában „lyukasztóterembe” továbbítják. Ott manuális „lyukasztógép” segítségével, vagy programmal vezérelt adatgyűjtő rendszerrel számítógéppel olvasható formában rögzítik. Az adatrögzítésből a feldolgozandó adatok tulajdonképpeni feldolgozás céljából a számítóközpontba kerültek. Ezt a munkamódszert nevezték adagolt üzemmódnak, melyet a számítógépközpontok 80-90%-a használt.

On-line számítógépközpont tömeges adatfeldolgozása

A közvetlen feldolgozású számítóközpontokban az adatok a rögzítés helyéről vezetéken keresztül közvetlenül a számítógépbe kerültek. Az adagolt üzemmódú feldolgozással ellentétben itt azonnal hozzáfognak az egyedi információk feldolgozásához. Azt az egységet, amely telefonon, telefonvezetéken keresztül a számítógéphez csatlakozott az adatok beadása vagy fogadása céljából, „terminál”-nak nevezték. Az adatok feldolgozása minden adatbevitelkor megtörtént.

Az időazonos és időosztásos adatfeldolgozás között a különbség az volt, hogy a számítógép az adattömeget az üzenetek megérkezésekor azonnal feldolgozta vagy az időosztásos rendszerben a nagy mennyiség miatt a használók időbeosztás szerint használhatták saját céljaikra a központot.

Olvass továbbA tömeges adatfeldolgozás történetének kezdeti szakasza

Okoseszközök internet-hozzáféréshez, üzenetküldésre

Tabletet vagy netbookot vegyek? Folyamatosan fejlődik az elektronikai eszközök piaca, egyre több és változatosabb készülék jelenik meg. Korábban a mobiltelefon legfontosabb fejlesztési iránya a miniatürizálás volt. A fejlesztők megpróbálták a telefonhívásra és SMS küldésre alkalmas eszközt a lehető legkisebb készülékházba integrálni. A PC-k piacán a kicsinyítés nem volt szempont, hiszen az asztali gépek mérete mellékes … Olvass továbbOkoseszközök internet-hozzáféréshez, üzenetküldésre

Milyen lesz a Google új mobilja?

új google mobil
A Google új mobiltelefonja

Aki azt állítja, hogy az itt alább látható videóból és a mellékelt képből nehéz bármit is megállapítani a Google új okostelefonjáról, annak igaza lehet. Mégis egyelőre ez a legtöbb vizuális információ, amihez hozzájuthatunk a meglehetős titkolózások közepette. Annyit azért megállapíthatunk: elegáns mobileszköz kerül a piacra.

Mint ismeretes, a világcég több mint hatéves tradíciót megtörve a Nexus név elhagyására szánta el magát és új mobilja már nem ezen, hanem Pixel néven kerül forgalomba. Ezt megelőzően is sok hírt olvashattunk a Google fejlesztette új mobilkészülékről, melyet Markin és Sailfish fantázianéven is emlegettek, és amelyek a HTC mint gyártó futószalagjáról kerülnek gondos tesztelés után forgalomba.

Egyes források az új mobil telefonok árát tudni vélik. Állítólag a 32 GB-os készülék 449 USA dollárba (kb. 124 ezer forintba) kerül majd…

A Google új mobilja a kiszivárogtatott hírek szerint terjedelmében 143,8 mm × 69,5 mm × 7,3 mm lesz, a felső részén valamivel némileg vastagabb (itt kb. 8,5 mm-es). Az okostelefonhoz C típusú USB porton keresztül lehet csatlakozni, ahogy ez, úgy a dupla sztereó hangszóró is a készülék alsó lapján kap helyet. 8 MP-es lesz a szelfikészítő és 12 MP-es a főkamera, és az ujjlenyomat-olvasó is a hátoldalra kerül. Operációs rendszere mi más lehetne, mint az Android Nougat. Csak blogunk címe miatt jegyezzük meg, hogy a Google új okostelefonja minden bizonnyal tömeges sms fogadására is kiválóan alkalmas lesz 🙂 .

A Google új mobil telefonja

Olvass továbbMilyen lesz a Google új mobilja?

Mobiltelefon generációk

1G 2G 2G 4G 5G 6G A rádiós mobiltelefontól az új generációs okostelefonokig. Hálózati rendszerek A tartalommarketing blog külön honlapszöveg keretében, egy optimalizált weboldalon foglalkozik a mobiltelefonok történetével, megállapítva többek között, hogy mobilkommunikáció címén 70 évvel ezelőtt egy kb. 10 kg-os, 5 mérföld hatótávolságú rádiótelefont lettünk volna kénytelenek a hátunkon cipelni, míg harminc egynéhány évvel … Olvass továbbMobiltelefon generációk

Mobil kommunikáció. SMS küldés, PR-cikk írás

Vezeték nélküli, online kommunikáció PR-szakemberek szerint a kommunikáció létfontosságú tényező, hisz lehetővé teszi, hogy az emberek kapcsolatot teremthessenek egymással szerte a világon. Az információ átadása két ember között manapság számos módon történhet a különböző technikáknak köszönhetően. A papíralapú médiától kezdve az elektronikus médiáig – mint amilyen a rádió, a telefon, televízió – a kommunikáció gyors … Olvass továbbMobil kommunikáció. SMS küldés, PR-cikk írás

A mobiltelefonok története, fejlődése

Mit jelent a mobil kapcsolat és az online kommunikáció? A 21. század emberének a vezeték nélküli, hordozható telefonkészülék, azaz a mobiltelefon (és azon belül egyre inkább az okostelefon) nemcsak fontos, hanem nélkülözhetetlen személyes tárgya, szinte személyiségének a meghosszabbítása. Az előfordulási, tartózkodási helytől független elérhetőségre ma már mindenki igényt tart, az is, aki otthonától, munkahelyétől távolra … Olvass továbbA mobiltelefonok története, fejlődése

Tömeges SMS-küldés – 4G technológia, hálózat

A mobilmarketing leghatékonyabb módszere az SMS-kampány Mi a tömeges SMS-küldés? A teljes lefedettséget biztosító GSM-hálózatok kiépülésével, a mobiltelefonok mindennapossá válásával és a 4G technológia megjelenésével nyíltak meg a telefonos marketing-kommunikáció új távlatai. Az egyedi élőszavas vagy előre rögzített csoportos és automatikus hanghívásokra épülő PR- és reklámtevékenység mellé hamarosan felzárkózott a rövid szöveges üzenetekre alapozott (főleg üzleti … Olvass továbbTömeges SMS-küldés – 4G technológia, hálózat