A tömeges adatfeldolgozás történetének kezdeti szakasza

Mobiltelefon számítóközpont
Számítógépes adatközpont a korai időszakban

A számítóközpont funkciói, munkamódszerei

A mobiltelefon megjelenése előtt 20-30 évvel a számítógépek még óriási adatközpontok voltak, melyek egy vagy több szobát is betölthettek. A cégek, gyárak és szervezetek az adatfeldolgozás tömegének mértékétől függően dönthettek úgy, hogy saját adatközpontot – mai szóval szervertermetlétesítenek, építenek vagy pedig egy már meglévő adatközpont kapacitását bérlik ki.

Az adatközpontokban a gyakorlati igényeknek megfelelően, de a számítógéptől és operációs rendszerétől függően az adatfeldolgozást különféle üzemmódokban végezhették. A tömeges adatfeldolgozást a következőképpen osztályozhattuk:

  • adagolt feldolgozás (batch-processing)
  • közvetlen feldolgozás (on-line processing)
  • időazonos (real-time) feldolgozás
  • időosztásos (time sharing) feldolgozás
  • kombinált feldolgozási módszer.

Az adagolt üzemmódú számítógépközpontban a feldolgozandó adatokat meghatározott, tetszés szerinti hosszúságú időre vonatkozóan (óráktól-hónapokig) összegyűjtik. Az adatokat azután összegyűjtve „alapbizonylatok” formájában „lyukasztóterembe” továbbítják. Ott manuális „lyukasztógép” segítségével, vagy programmal vezérelt adatgyűjtő rendszerrel számítógéppel olvasható formában rögzítik. Az adatrögzítésből a feldolgozandó adatok tulajdonképpeni feldolgozás céljából a számítóközpontba kerültek. Ezt a munkamódszert nevezték adagolt üzemmódnak, melyet a számítógépközpontok 80-90%-a használt.

On-line számítógépközpont tömeges adatfeldolgozása

A közvetlen feldolgozású számítóközpontokban az adatok a rögzítés helyéről vezetéken keresztül közvetlenül a számítógépbe kerültek. Az adagolt üzemmódú feldolgozással ellentétben itt azonnal hozzáfognak az egyedi információk feldolgozásához. Azt az egységet, amely telefonon, telefonvezetéken keresztül a számítógéphez csatlakozott az adatok beadása vagy fogadása céljából, „terminál”-nak nevezték. Az adatok feldolgozása minden adatbevitelkor megtörtént.

Az időazonos és időosztásos adatfeldolgozás között a különbség az volt, hogy a számítógép az adattömeget az üzenetek megérkezésekor azonnal feldolgozta vagy az időosztásos rendszerben a nagy mennyiség miatt a használók időbeosztás szerint használhatták saját céljaikra a központot.

Olvass továbbA tömeges adatfeldolgozás történetének kezdeti szakasza

Mobiltelefon generációk

1G 2G 2G 4G 5G 6G A rádiós mobiltelefontól az új generációs okostelefonokig. Hálózati rendszerek A tartalommarketing blog külön honlapszöveg keretében, egy optimalizált weboldalon foglalkozik a mobiltelefonok történetével, megállapítva többek között, hogy mobilkommunikáció címén 70 évvel ezelőtt egy kb. 10 kg-os, 5 mérföld hatótávolságú rádiótelefont lettünk volna kénytelenek a hátunkon cipelni, míg harminc egynéhány évvel … Olvass továbbMobiltelefon generációk