A vásárlói igényeket a politikai kampányok elé helyezik
Az utóbbi évek legsikeresebb marketing eszközei – a SEO és tömeges SMS küldés kampány – mellé felzárkózott a közösségi médiában, közösségi oldalakon megjelenő marketing hatékonysága is. A Facebook egyik legnagyobb fegyvere, hogy a Google keresőjéhez hasonlóan, információkat gyűjt a felhasználókról, s ezek segítségével célzottan, optimalizált reklámokkal érhet el kiemelkedő konverziós arányt.
Él vagy visszaél az információkkal?
Az amerikai elnökválasztás után merült fel a kérdés, hogy a kampányban mekkora szerepe volt a Facebooknak, a közösségi oldal által alkalmazott szűrőket felhasználták-e politikai befolyásolásra. Az alapító határozottan cáfolta, hogy az oldalnak hatása lenne a politikai döntésekre.
A kérdés azért merülhetett most fel, mert az amerikai polgárok többsége csak a Facebook hírfolyamát használja tájékozódásra, egyéb információs forrásokat nem tallóznak. A felmérések szerint a lakosság több mint 40 százaléka csak a Facebook híreiből és reklámjaiból tájékozódik.
Az elnökválasztási kampányban idén különösen nagy hangsúlyt helyeztek az elektronikus marketingre. A Facebook oldalain a választási kampány idején jelentősen megnőtt a forgalom, így a választókhoz töménytelen ellenőrzött és ellenőrizetlen hír és álhír juthatott el. A felhasználók aktivitásának kihasználása és irányítása olyan mérhetetlen hatalom, amellyel könnyű visszaélni. A Facebook által alkalmazott reklámszűrők beállítása hatással lehetett az elnökválasztás végeredményére is, legalábbis elméletben.
A kiegyensúlyozott tájékoztatást veszélyezteti az a szűrő, mely egyébként nagyon hasznos lehet a felhasználók számára, hiszen a hétköznapokban csak az érdeklődési körének megfelelő híreket mutatja be. A republikánusok számára csak a republikánus, a demokraták számára csak a demokrata stílusú politikai hírek jelennek meg, ez pedig káros hatással lehet az objektív tájékozódásra. Nehéz meghatározni, hogy meddig terjed a felhasználói szabadság, hol van a hatékony és a befolyásolt tájékozódás határa.
A szerkesztők és programozók határozott kijelentése szerint a rendszer olyan szűrőket használ, amely csak a reklámok megjelenítését szabja a felhasználók igényeihez, politikai tartalmakkal szemben teljesen hatástalanok.
Kétségtelen, hogy kampányszempontból az egyik legdemokratikusabb megoldás a tömeges SMS küldésen alapuló rövid marketingüzenetek küldése.
Olvass továbbMarketingre optimalizált szűrőt használ a Facebook?