Mit jelent a mobil kapcsolat és az online kommunikáció?
A 21. század emberének a vezeték nélküli, hordozható telefonkészülék, azaz a mobiltelefon (és azon belül egyre inkább az okostelefon) nemcsak fontos, hanem nélkülözhetetlen személyes tárgya, szinte személyiségének a meghosszabbítása. Az előfordulási, tartózkodási helytől független elérhetőségre ma már mindenki igényt tart, az is, aki otthonától, munkahelyétől távolra kerül, és az is, aki el akarja érni az úton lévőt. És ma már nemcsak arról van szó, hogy bárhol felhívhassuk telefonon rokonunkat, barátunkat, üzletfelünket, hanem arról is, hogy mi magunk bárhol is bármikor bejelentkezhessünk a közösségi oldalakra, lehívhassuk íméljeinket, böngészhessük a friss híreket. Mindezt a korszerű mobilokkal gyakorlatilag bárhol és bármikor megtehetjük.
A mobiltelefonok ma már mindenütt jelen vannak: segítik a külvárosban élő fiatalok szabadidős tevékenységeinek megszervezését, kárhetünk rajtuk keresztül segítséget, kaphatunk és küldhetünk hang-, kép- vagy videóüzenetet. Egyszóval az egyre okosabbá váló és lassan a világ bármely pontján működni képes mobilok olyan személyes eszközt jelentenek, mely nélkül ma már kevesen tudnánk elképzelni az életünket.
A személyes, magánemberként gyakorolt tevékenységekkel kapcsolatos szükségleteinken túl az üzletember számára az okostelefon egy hordozható irodát képvisel. A készüléke segítségével valós idejű információkat tud szerezni banki ügyletekről, a tőzsdéi indexekről, devizaárfolyamról, szükség esetén akár elektronikus aláírásával hitelesített szerződést is köthet.
Századunk telefonfelhasználója számára a mobil kapcsolat és az online kommunikáció olyan természetes, mint a gépkocsihasználat. De ez nem volt mindig így.
A mobiltelefon rövid története és fejlődése – mobiltörténelem
A most már harminc esztendő múltra visszatekintő mobiltörténelem végigkövetése igen tanulságos. A közel 30 éve megjelent mobiltelefonok megjelenése az információs forradalom egy új szakaszát jelentette, hozzájárult világunk összezsugorodásához, a globális életfelfogás kialakulásához és az információhozzáférés demokratizálódásához.
Kezdetben egyszerű szerkentyűként a vezeték nélküli készülékek a vezető cégek termelékenységét voltak hivatottak növelni, később azonban az üzleti infrastruktúra legelemibb építőkockájává váltak szerte a világon. Mára már univerzális számítógépekké alakultak át, nagyot ugorva ezzel az internetnek és a hordozható technológiának abba a szép új világába, amelyről Huxley még nem álmodhatott.
Visszapillantva a mobiltelefonok felnövekedésének göröngyös útjára, hálásak lehetünk azért, hogy a sajátunk ma már befér a zsebünkbe. Nem kizárt, hogy egy napon egy kétrét hajtható műanyag lapka lesz belőle vagy előfordulhat, hogy megérinteni sem kell majd, mert a testünkbe építve intelligens mikroimplantátumként lesz képes több feladat együttes elvégzésére úgy, hogy elegendő lesz gondolatban kiadni az utasításainkat. 70 évvel ezelőtt viszont egy kb. 10 kg-os, 5 mérföld hatótávolságú, „hordozható” telefont lettünk volna kénytelenek a hátunkon cipelni.
A korai példányokat „autós telefonok”-nak tekintették, ugyanis túl nagyok és nehezek voltak ahhoz, hogy táskába vagy zsebbe belefértek volna, mindaddig, míg a Motorola DynaTAC 8000x meg nem jelent a piacon. Bár a mai standardok szerint kissé méretesnek számított, sokak szerint mégis ez volt az első igazi mobiltelefon, mert elég kicsi volt ahhoz, hogy bárhova magunkkal vihessük. Annak ellenére, hogy hihetetlenül drága volt, gyorsan a popkultúra szimbólumává vált, olyan filmes karakterek alakítása által például, mint Gordon Gekkor a Wall Street-ben. Mindig akadnak új dolgokra fogékony alanyok, akik egy trend megjelenését propagálják, és őket aztán követik a tömegek. Szakértők szerint ezek az úttörők kulcsfontosságú szerepet játszanak bármely újdonság népszerűvé tételében.
A mobiltelefon használat azonban ekkor még nem burjánzott el a nagyközönség berkeiben. Elsősorban az értékesítés és üzleti világban használták, személyes célú használata még ismeretlen volt. Bár a DynaTac és az ezt követő modellek már jelentősen kisebbek voltak, még mindig hagytak némi kívánnivalót maguk után. A technológia folyamatos fejlődésével a mobiltelefon-gyártók rájöttek, hogyan csomagolják az ügyfeleik által óhajtott funkciókat egy kisebb, olcsóbb, hordozható modellbe.
Változó cél
Az első mobiltelefonokat kizárólag beszélgetésre használták, majd fokozatosan bővítették a funkciókat hangpostával, sms-küldéssel-fogadással, stb., de a fő célt még mindig a beszélgetés jelentette. Mígnem végül a gyártók kiötölték, hogy más technológiákat is integrálhatnak mobiltelefonjaikba és még több új funkcióval bővíthetik azokat. A legkorábbi okostelefon egyszerre volt e-mail fiók, fax, személyhívó és címjegyzék. Az elmúlt években a mobiltelefon verbális kommunikációs eszközből multimédiás eszközzé vált, melyre már nem is telefonként, hanem „mobil eszköz”-ként hivatkoznak. Napjainkban mobiltelefonunkat internet-böngészésre, e-mail olvasásra, fotók készítésére, a közösségi oldalak állapotfrissítésére használjuk inkább, mint tényleges telefonhívásokra.
A mobiltelefonok kezelhetősége egyre könnyebbé válik, hála a szoftverek gyors gyarapodásának, jobb kijelző felbontásnak, a folyamatosan javított interface-nek stb. Ha ehhez hozzávesszük a folyamatosan növekvő memóriát, mely olyan tároló kapacitással rendelkezik, mint egy nem túl régi személyes számítógép, nem meglepő, miért pörgött fel ennyire a mobiltelefonok piaca. Ráadásul ezek a mobil eszközök egyéb kütyüinket is helyettesítik, mint amilyen a fényképezőgépek, videokamerák. A korszerűsített okostelefonok felülírják mindazokat az igényeket, melyeket az átlagos fogyasztó támaszt telefonjával szemben. Az okostelefon-alkalmazások piaca a telefont egy virtuális eszköztárrá varázsolta, mely szinte minden problémára megoldást kínál.
Változó forma
A technológiai változásokkal karöltve a telefonok külső megjelenése is változásokon ment keresztül: méretük drasztikusan csökkent, akárcsak a személyes számítógépeknek az idők folyamán. Végül is az utóbbi években a mobiltelefonok kezdtek nagyobb és letisztultabb formát ölteni, kielégítve ezzel a természetes igényt a nagyobb képernyőfelületre és kevesebb gombra. Mivel a telefonok médiaeszközökké váltak, a legkívánatosabb szempont a nagy felbontású képernyő optimális böngészéshez. Még a hagyományos billentyűzetet is érintőképernyős billentyűzet váltotta fel, mely csak akkor bukkan fel, ha szükség van rá.
A mobiltelefonok jövője
A mobiltelefonok oly mértékben változtak és fejlődtek az elmúlt évtizedben, hogy már semmi sem tűnik elképzelhetetlennek a jövőre nézve. Szakértők szerint a továbbiakban is valószínűnek tűnik ez a tendencia, mely szerint az összes technológiai készülékeink lecsapódnak majd egyetlen mobil eszközben. Várhatóan pár éven belül a hagyományos mobiltelefonok végleg eltűnnek majd, az okostelefonokat pedig feltételezhetően már nem fogjuk „okos”-nak nevezni, mint ahogy a „színes tv-t” sem nevezzük már színesnek.
Vélhetően a jövő mobiltelefonjai mindinkább alkalmazkodni fognak érzékszerveinkhez, természetes összhangot képezve biológiai folyamatainkkal, mint amilyen a szemmozgatás, gondolkodási folyamatok, vagy akár kulturális preferenciáink. Már nemcsak az a kérdés merül fel, milyen irányba változhatnak a mobil eszközeink, hanem az is, hogy mi hogyan változunk e folyamat közben.
Lásd még: Tartalommarketing.Org: Mobiltelefon generációk
Az első GSM mobil telefonok Magyarországon
Fentebb korábban egy 2004-ben készült összefoglalás volt megtekinthető a Duna Televízió: Magyar elsők – Az első magyar mobiltelefonok. c. műsora. Ma már sajnos elérhetetlen.
A mobiltelefon története a kezdetektől napjainkig. A mobiltelefonálás története és fejlődése. Videó. A rádótelefon óriásoktól az új generációs okostelefonig. Mobilok kezdetektől napjainkig. Vezeték nélküli telefon: mobil okostelefonok. A mobiltelefon alig néhány évtizedes fejlődése során verbális kommunikációs eszközből multimédiás eszközzé vált. Okostelefonok, mobil eszközök, a telefon története, fejlődés történet, mobil generációk