Honlapelemzés: keresőmarketing szempontok

A weboldal elemzés szempontjai: SEM, SEO

honlap elemzés - keresőmarketing
Weboldal elemzés SEM szempontok szerint

A Google előresorolást célzó optimalizációs munkát megelőzően a honlapelemzés azért történik keresőmarketing szempontok szerint, mert azt kívánjuk megállapítani, hogy a weboldal alkalmas-e TOP pozíciók megszerzésére az organikus találati rangsorban. Ez csakis azon a módon deríthető ki, ha végigmegyünk az összes fontosabb keresőszemponton és megvizsgáljuk a honlap megfelelőségét. Ha az analízis elvégzésével erre irányuló megbízás teljesítünk, akkor a honlaptulajdonos nemcsak a hibák és hiányosságok feltárását várja, hanem a teendőkkel is tisztában szeretne lenni, ezért az elemző keresőmarketing specialista tételesen összeírja, milyen korrekciók, pótlások és fejlesztések szükségesek a jobb helyezések megszerzéséhez.

Olvass továbbHonlapelemzés: keresőmarketing szempontok

Google első hely. Szemantikus optimalizálás

Első a Google: mesterséges intelligencia

google első szemantikus

A Google kereső nemcsak abban világelső, hogy a legjobb és legszélesebb körben használt tartalomkeresővé fejlődött (Európában 90 % körüli a részesedése az interneten indított összes keresések között, a magyar nyelvterületen ez a szám 96-98 %; az USA-ban a Yahoo, az orosz nyelvterületen a Yandex képes megszorítani, illetve Kínában a Baidu veri is a maga 80 %-ával), hanem abban is, hogy keresőalgoritmusát elsőként fejlesztette a mesterséges intelligencia szintjére. A gépi tanulás révén folyamatosan fejlődő szoftver grandiózus adatbázisának köszönhetően ma már értelmezi szavainkat, ez pedig úgy lehetséges, hogy a betárolt gigantikus információhalmazban szemantikai rendezettséget teremtett rendkívül bonyolult módszerével, amely egyfelől tartalmi összefüggéseik alapján egymáshoz rendeli az információkat, másfelől meg is jelöli, felcímkézi a kapcsolatokat. Ezen a réven egy igen komplex fogalmi háló jön létre, amelyben a társítások, a hierarchia és a szignálok (jelölések, címkék) alapján lehetővé vált a szemantikus keresés, amely az emberi elme kognitív működésére emlékeztetően felfogja és értelmezi kérdéseinket és körülírásokból is megérti, mit keresünk. A mesterséges intelligencia a Google más fejlesztéseiben is megjelenik: világbajnokokat legyőző sakk-program, önvezető autó…

Keresőmarketing – szemantikus linképítés

google keresőmarketing, linképítés
Google alapú keresőmarketing: linképítés

A szemantikus keresésben megnyilvánuló gépi értelem a keresőmarketing szakemberek számára is nagy kihívást jelent, mivel egyre bonyolultabb feladat egy weboldalt a Google első helyére pozícionálni, tekintve, hogy a rangsorolás szempontjai között már ott szerepel az is, hogy az adott honlap milyen helyet foglal el egy adott témakör szemantikai hálózatában. Ha valamely kulcsszó tekintetében jelentős gócpontot képez, erre a kulcsszóra nézve az organikus helyezése is jó lesz a keresőtalálati listán. Azt pedig, hogy egy honlap csomóponttá váljon, leginkább a szemantikus linképítés révén lehet elérni. Ennek során a hivatkozásokat tartalmi összefüggések alapján helyezzük el egy olyan feltételezett fogalmi térképen, amely a Google adatbázisában tárolt információk elrendezését mutatja. Ez komplex szakmai feladat.

Olvass továbbGoogle első hely. Szemantikus optimalizálás

Keresőoptimalizálás tartalommarketing eszközökkel

keresőoptimalizálás és content marketing
Releváns webtartalom írása

SEO és unique content

A főcímben szereplő két fogalom – keresőoptimalizálás és tartalommarketing – együttes előfordulása még nem megszokott a szakmai cikkekben; ezek a tanulmányok vagy blogbejegyzések legtöbbször vagy az egyik, vagy a másik szakterülettel foglalkoznak és az optimalizációs folyamat eszközei között számos lehetőséget felsorolva szinte soha nem említik a contentmarketinget, holott a két halmaz átfedési zónája egyre nagyobb és sűrűbb, mivel a Google algoritmusainak a fejlődésével éppen a tartalmi alapú keresőoptimalizálás lett a SEO (Search Engine Optimization) leghatékonyabb formája. Ez a nevezett tevékenység mindkét fázisára érvényes, így ma már megkerülhetetlen.

A honlap-tartalom általános és kulcsszavas optimalizálása

1) Az on-site munkában már hosszabb ideje csak a minőségi honlaptartalom meglétére alapozhat a SEO. Az eredeti tartalmi elemek és a webtartalom egészének általános és speciális, vagyis kulcsszavas optimalizálásával lehet jó eredményt elérni, azaz bármiféle optimalizáció csak akkor hozhat jó helyezési eredményeket a Google keresőben, ha kifejezetten egy értékes webtartalomra, információkban gazdag egyedi honlapszövegre irányul. Ennek hiányában az erőfeszítések hiábavalóak, vagyis sem üres, sem hiányos, sem sekélyes vagy gyönge tartalmú weboldalt nem lehet eredményesen optimalizálni, mivel hiányosságokra alapozva nem lehet a keresőszempontokat megfelelően érvényesíteni.

A Google-barát honlaptartalon kialakítása és a kulcsszavas honlapoptimalizálás egy komplex megfeleltetési rendszer keretében lehetséges. Fontos tudni, hogy sem az elégtelen kulcsszóhasználat, sem a keywords-elemek túlhalmozása nem vezet eredményre, de hiba az is, ha a kulcskifejezések mindig ugyanabban az alakban és ugyanabban a szövegkörnyezetben fordulnak elő, vagyis arra kell törekedni, hogy a title, description elemek tartalmát, a címsorokban, kiemelésekbek, kép- és linkszövegekben kiemelt szavakban kihasználjunk kulcsszavaink szerepeltetésének lehetőségét, de különböző előfordulási formákat kell alkalmaznunk és kerülnünk kell a túlhásználatot.

Releváns linkprofil építés tartalmi összefüggésekkel

2)  Az off-site SEO-fázisban is kulcsszerepet játszik a tartalom: ez esetben a hiperhivatkozások révén összekapcsolódó webhelyeknek kell valaminő tartalmi egységet mutatniuk, azaz a találati ragsorban előbbre juttatni kívánt honlap és a mögé épített támogatói linkprofil ugyancsak eredeti webtatalommal rendelkező oldalai közt erős, releváns tartalmi összefüggéseknek kell lennie, ellenkező esetben a hivatkozói weblapokon elhelyezett linkek alig fejtenek ki hatást, a Google a rangsorolásnál jó esetben szinte teljesen figyelmen kívül hagyja őket, rossz esetben, ha túl sok irreleváns hivatkozás szerepel a profilban, akár több tíz helyezésnyi hátrasorolással is büntetheti az előre soroltatni kívánt webegységet. Azaz: a támogatott és a támogató weblapoknak a rajtuk szereplő content tekintetében organikus egységet kell képezniük, már csak ezért is szükséges, hogy a korábbi linképítési módszereket felváltsa a tartalommarketing jellegű, kontextus hátterű, tematikai összefüggésekre alapozott profilépítés.

A tartalommarketing lett a SEO rézkígyója

Mivel tehát a keresőoptimalizálás minkét területén a figyelem homlokterébe került az unique content, érthető, hogy az ennek elkészítésével és publikálásával foglalkozó szakág, a tartalommarketing lett a SEO-munka sine qua non-ja.

Ennek tudatában nem nehéz megjósolni, hogy  a keresési optimalizációban rejlő potenciálok kiaknázásában egyértelműen a tartalommarketing lesz a húzóágazat. Elég csak a Google legutóbbi változtatásaira vagy a következő évekre vonatkozó online marketinges előrejelzésekre gondolni: minden a CM, azaz a content marketing további erősödését jelzi. Így hát egyre több és több vállalkozás, szolgáltató, ilyen-olyan szervezeti egység számára lesz kikerülhetetlen az, hogy vagy olyan munkatársakat alkalmazzanak, akik a SEO-szempontokat is figyelembe véve tudatosan foglalkoznak a tartalommarketinggel, vagy pedig olyan keresőmarketing szakembereket bízzanak meg internetes jelenlétük felépítésével, akik a CM területén is járatosak, azaz jó szövegírók, grafikonkészítők, fotósok, videósok – és persze lehetőleg kiváló webmesterek is.

Olvass továbbKeresőoptimalizálás tartalommarketing eszközökkel

Kreatív tartalomfejlesztés

tartalom marketing – szöveg fejlesztés – honlap optimalizálád és keresőmarketing – A tartalomfejlesztés kreatív módszere A tartalom- és keresőmarketing sajátosságai a megszerzett tapasztalat alapján tárulnak fel a Google-SEO-szakember előtt, az egyik ikyen az, hogy a tartalomoptimalizálásban a szakma által kifejlesztett eljárások többségét érdemes maradéktalanul végrehajtani, de ezeket is ajánlatos lehetőség szerint kreatív módon alkalmazni. Keresőmarketing … Olvass továbbKreatív tartalomfejlesztés

Marketing az applikációs boltban

Mobil okostelefon marketing
Mobil marketing az App Store-ban is

Az okostelefonokra készített alkalmazások e-marketingjének alapjai

A tömegesen készített applikációk között nehéz igazán kitűnni, és felkelteni a felhasználók figyelmét. A Google már egy jó ideje ígéri, hogy kereshetővé teszi és indexeli az alkalmazásboltban található applikációkat, ez azonban egyelőre nem igazán működik. A hwsw.hu portál egyik cikkében azt boncolgatják, hogy mennyire hasznos, ha a szerkesztők kiemelik a tömegből az okostelefonra készített applikációt.

Miért kell az app-marketben app-marketing?

A tökéletesen megírt SMS küldő applikáció sem juthat el nagyobb tömegekhez, ha nincs megfelelő reklámja, nem ajánlják a felhasználók figyelmébe. Ugyanakkor ne feledjük el, hogy a legtöbb okostelefon tulajdonos és Google-t használó a legtöbbször átugorja a szerkesztők által ajánlott vagy a reklámozott tartalmakat és az első releváns megjelenítéssel foglalkozik. A felmérések szerint a megfelelő módon optimalizált mobilapplikációk jó helyezéseket érhetnek el a keresőben, így a keresőmarketing lehet a legjobb megoldás az alkalmazások eladására.

Az Apple receptje

Az iPhone tulajdonosok felfigyelhettek azzal, hogy felugró bannerek segítségével ajánlják figyelmükbe a szerkesztők a hónap legjobb alkalmazásait. A tömegesen megjelenő üzenetek sokak számára éppen negatív hatást érnek el, hiszen kevesen szeretik, ha reklámra használják a rendszerüket. Az Apple által kitalált marketing kampány lényegesen agresszívabb, mint a konkrét eredményeket felmutató tömeges SMS küldési kampányok.

Hogyan emelik ki az alkalmazásokat az App Store-ban?

Akik mégis úgy döntenek, hogy szeretnék, ha az elkészített alkalmazását kiemeljék a szerkesztők, azoknak figyelembe kell venniük, hogy általában olyan termékeket emelnek ki a nagy cégek, melyek az általuk készített rendszerek és eszközök nagyszerűségét és sokoldalúságát mutatják be.

Olvass továbbMarketing az applikációs boltban

Átalakul a Google DoubleClick hirdetési rendszere

Google reklám marketing kampány
Google tömeges marketing platformja

Tovább fejlesztik a személyre szabott tömeges marketinget

A Google marketinges szakemberei folyamatosan azon dolgoznak, hogy a kereső találati oldalain megjelenő reklámok és az AdSense által közvetített reklámok a lehető legjobb konverziót nyújtsák és elérjék céljukat. Az online marketingben a tömeges SMS küldés után a keresőrendszerek személyre-szabhatósága a legoptimálisabb marketing eszköz.

A cég nagyobb felhajtás nélkül, csendben bevezette a DoubleClick hirdetéseivel kapcsolatban is, hogy mostantól kezdve össze vannak kötve a felhasználó nevével és más megadott vagy összegyűjtött információkkal, például az emailekkel, a meglátogatott weboldalakkal, a Google-ben végzett keresésekkel és egyéb tevékenységgel. Ennek azért van jelentősége, mert a keresőcég deklaráltan anonim hirdetésekre használta mostanáig ezt a platformot, a személyre szabható marketing kampányokat egyéb online felületeken és platformokon alkalmazták.

A változás furcsamód teljesen csendben zajlott, kihasználva a felhasználók figyelmetlenségét. A DubleClick frissítésénél a felhasználói feltételek szövegében egyetlen mondatot változtatott meg a Google, melyet a felhasználók jelentős többsége nem olvas el.

Mi a DoubleClick?

A DoubleClick egy digitális marketinggel foglalkozó szolgáltatás, mely kliensei között jelentősebb nagyvállalatok és a világmárkák is megtalálhatóak. 2007-ben felvásárolta a Google, és saját AdSense megoldásainak kiegészítéseként használja, illetve a felvásárlásnak köszönhetően csökkent a cég konkurenseinek száma a marketing-piacon. A reklámok kézbesítését többféle online megoldással végzik, a tömeges SMS küldés bevezetése is folyamatban van.

Mikor számít megtekintettnek a Google reklám?

A Google által kötött szerződések kikötik, hogy minden megtekintett reklámért kell fizetni, hiszen csak akkor van értelme a marketingkampánynak, ha azt a célközönség látta. Megtekintettnek számít az a vizuális reklám, melynek legalább 50 %-a 1 másodpercig megjelenik a képernyőn, illetve minden olyan videoreklám, amely 2 másodpercig látható a kliens gépén.

A tömeges SMS küldés lényegesen effektívebb, mivel a mobiltelefonon megjelenő SMS-t a kliensek nagyobb valószínűséggel olvassák el, mint egy 1 másodpercig megjelenő „félreklámot”.

Érdekesség, hogy az AdSense-hez hasonlóan a Google DubleClick is a mobil platformot helyezi előtérbe. A felkínált marketing lehetőségek közül a mobil webes megjelenítést és az okostelefonos applikációkba integrált reklámokat emelik ki.

Olvass továbbÁtalakul a Google DoubleClick hirdetési rendszere

Marketing optimalizálás mobil telefonra

mobil-optimalizalas
Online marketing folyamatok optimalizálása mobil eszközökre: tabletre, netbookra, okostelefonra

A marketingfolyamatok optimalizálása komplex módon felépített stratégiára épül, ennek részletes elsajátítása több éves egyetemi kurzusok keretében történik, így itt ennek az összetett és részleteiben is terjedelmes tudásanyagnak még a felvázolását sem tűzhetjük ki feladatul. Amiről szólni fogunk, az a marketing célú internetes megjelenések mobiloptimalizálása. Konkrétabban: mit értünk azon, ha arról hallunk, olvasunk, beszélünk, hogy egy-egy weboldal mobilbarát, illetve – ami fontosabb – üzleti célú, értékesítési honlapok megjelenítésében mit jelent az, hogy mobilra optimalizált weblap.

Nos, elsődlegesen persze arról van szó, hogy az adott webhelynek adekvát módon kell megjelennie a mobileszközök képernyőjén, legyen az tablet, netbook vagy (és leginkább!) okostelefon. Ez nem csupán annyit jelent, hogy az adott website rendelkezzen reszponzív sablonnal, azaz az oldalak szélessége, a képek és betűk nagysága igazodjon a monitor méreteihez. Ez természetesen alapvető követelmény, de a mobiloptimalizálás több ennél, hiszen a honlap tartalmát úgy kell felépíteni, elrendezni, hogy tekintettel vagyunk a keskenyebb képernyőszélességre, így például a legfontosabb állandó tartalmakat nem tehetjük oldalsávba azzal a megfontolással, hogy középütt inkább csak az aktualitások látsszanak. Meg kell találni az egyensúlyt az összegző, folyamatosan láttatni kívánt szöveg- és képelemek, valamint az éppen naprakész, friss, aktuális tartalmi részek között, továbbá lehetővé kell tenni e kettő közti zavartalan navigálást. Hogy érthetőbb legyen:

Ha egy céges honlap sms-marketing szolgáltatást kínál, világos, hogy annak állandóan látható felületén szerepelnie kell valamilyen tájékoztatásnak arról, mi is a mobilmarketing vagy konkrétabban az sms-marketing, mi az sms-kampány és hogyan bonyolítható le, továbbá számítógépről hogyan oldalhótó online webfelületről a tömeges sms-küldés. Ezek alapvető infók, és ha nevezett téma kulcsszavaira keresve az érdeklődő rábukkan honlapunkra, természetesen tudni akarja, mi a dolog lényege. Ugyanakkor ha éppen akciót hirdet a cégünk és ezernél több sms-üzenet továbbításának a megrendelése esetén 30%-os kedvezményt ad a teljes tételre, akkor ennek a marketingakciónak is meg kell kennie már az elsőként betöltődő tartalmak között.

Mindez többek között azt jelenti, hogy sem az állandó információk, sem a friss-aktuális tartalmak nem jeleníthetők meg teljes terjedelmükben az egyszerre a képernyőn megjelenő okostelefonnyi kis felületen, hanem csak a figyelmet egyértelműen felkeltő utalások helyezhetők el a honlap legfrekventáltabb felületén, és innen kattintással navigálhat tovább az érdeklődő. (Mindez másképp fest egy asztali gépre optimalizált honlapon, ott éppen az lehet idegesítő, hogy kattintani kell olyasmiért, ami bőven beférne az elsőre lenyíló felületre.

Ott van továbbá a kapcsolat – elérhetőség kérdése: nyilván az elérhetőségeket megmutató gombnak (linknek) is azonnal látszania kell, nem jó, ha görgetés vagy klikkelés után tűnik fel. Még ideálisabb, ha már maga a cím és telefonszám is megjelenik, sőt, egy online állapotban lévő okostelefonra optimalizált értékesítési honlappal szemben alapvető követelmény lehet, hogy kattintással azonnal hívható telefonszám jelenjen meg rajta.

A következő, amit érdemes megemlíteni: a sebesség. Alapkövetelmény, hogy a mobileszközre optimalizált webtartalmak villámgyorsan töltődjenek le, így ezeket nem szabad terjedelmes szkriptekkel, animációkkal, flash megoldásokkal terhelni, érdemes képek méretével is okosan operálni. Mindezeket megkönnyíti az amp technológia, amelynek célja kifejezetten az, hogy minden webszájnak legyen egy „lebutított”, de nagyon gyorsan betöltődő mobilos változata is. Ennek megléte nem csupán a felhasználóélmény miatt fontos, hanem azért is, mert a Google nemrégiben bejelentette: a mobilos keresőtalálatok között elsőséget élveznek a mobilbarát honlapok, mi több: a webhelyek indexelése ezentúl két síkon zajlik, a hagyományos mellett lesz egy mobilindex is a Google adatbázisában, és ez prioritást fog élvezni a statikussal szemben. 

Olvass továbbMarketing optimalizálás mobil telefonra

A Google okostelefonja

új google mobil
A Google új mobiltelefonja

A képből nehéz bármit megállapítani a Google új okostelefonjáról, de egyelőre ez a legtöbb vizuális információ, amihez hozzájuthatunk a meglehetős titkolózások közepette. Annyit azért megállapíthatunk: elegáns mobileszköz kerül a piacra.

Mint ismeretes, a világcég több mint hatéves tradíciót megtörve a Nexus név elhagyására szánta el magát és új mobilja már nem ezen, hanem Pixel néven kerül forgalomba. Ezt megelőzően is sok hírt olvashattunk a Google fejlesztette új mobilkészülékről, melyet Markin és Sailfish fantázianéven is emlegettek, és amelyek a HTC mint gyártó futószalagjáról kerülnek gondos tesztelés után forgalomba.

Egyes források az új mobil telefonok árát tudni vélik. Állítólag a 32 GB-os készülék 449 USA dollárba (kb. 124 ezer forintba) kerül majd…

A Google új mobilja a kiszivárogtatott hírek szerint terjedelmében 143,8 mm × 69,5 mm × 7,3 mm lesz, a felső részén valamivel némileg vastagabb (itt kb. 8,5 mm-es). Az okostelefonhoz C típusú USB porton keresztül lehet csatlakozni, ahogy ez, úgy a dupla sztereó hangszóró is a készülék alsó lapján kap helyet. 8 MP-es lesz a szelfikészítő és 12 MP-es a főkamera, és az ujjlenyomat-olvasó is a hátoldalra kerül. Operációs rendszere mi más lehetne, mint az Android Nougat. Csak blogunk címe miatt jegyezzük meg, hogy a Google új okostelefonja minden bizonnyal tömeges sms fogadására is kiválóan alkalmas lesz :).

Aki azt állítja, hogy az itt alább látható videóból és a mellékelt képből nehéz bármit is megállapítani a Google új okostelefonjáról, annak igaza lehet. Mégis egyelőre ez a legtöbb vizuális információ, amihez hozzájuthatunk a meglehetős titkolózások közepette. Annyit azért megállapíthatunk: elegáns mobileszköz kerül a piacra.

Mint ismeretes, a világcég több mint hatéves tradíciót megtörve a Nexus név elhagyására szánta el magát és új mobilja már nem ezen, hanem Pixel néven kerül forgalomba. Ezt megelőzően is sok hírt olvashattunk a Google fejlesztette új mobilkészülékről, melyet Markin és Sailfish fantázianéven is emlegettek, és amelyek a HTC mint gyártó futószalagjáról kerülnek gondos tesztelés után forgalomba.

Egyes források az új mobil telefonok árát tudni vélik. Állítólag a 32 GB-os készülék 449 USA dollárba (kb. 124 ezer forintba) kerül majd…

A Google új mobilja a kiszivárogtatott hírek szerint terjedelmében 143,8 mm × 69,5 mm × 7,3 mm lesz, a felső részén valamivel némileg vastagabb (itt kb. 8,5 mm-es). Az okostelefonhoz C típusú USB porton keresztül lehet csatlakozni, ahogy ez, úgy a dupla sztereó hangszóró is a készülék alsó lapján kap helyet. 8 MP-es lesz a szelfikészítő és 12 MP-es a főkamera, és az ujjlenyomat-olvasó is a hátoldalra kerül. Operációs rendszere mi más lehetne, mint az Android Nougat. Csak blogunk címe miatt jegyezzük meg, hogy a Google új okostelefonja minden bizonnyal tömeges sms fogadására is kiválóan alkalmas lesz

A Google új mobil telefonja

Olvass továbbA Google okostelefonja