Kétségtelen, hogy a mai piaci kínálatot vizsgálva a polikristályos és monokristályos napelemek a legnépszerűbb napelem típusok, ami többek között köszönhető a kedvező árnak, a jó teljesítménynek, valamint a hosszú élettartamnak. Ezek fényében nem meglepő, hogy a lakosság körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendek, de a vállalkozások is előszeretettel ruháznak be egy-egy napelemes rendszerbe.
villamosság
Villamossági eszközök. Villanyszerelés. Szerszámok, műszerek, anyagok, kellékek webáruházból | Elektromos energia felhasználása. Zöldenergia, megújuló források, fenntarthatóság | Energiatárolás: akkumulátorok
Villamossági webshop kínálata
Az otthoni munkák során minden bizonnyal meg kell majd birkóznunk a villanyszerelési teendőkkel is. Szerencsére ezeket mi magunk is el tudjuk végezni, de ehhez fontos, hogy minőségi eszközökkel és biztonságos körülmények között dolgozhassunk. Ehhez a legjobb villamossági webshopok kínálatából szerezzük be eszközeinket.
Villanyszerelés alapfokon
Ahhoz, hogy a házilag végzett villanyszerelés sikeres legyen, szükséges egyrészt egy jól kidolgozott terv, valamint szert kel tennünk minőségi eszközökre. Természetesen a komolyabb munkák esetén mindenképpen forduljunk szakemberhez és kérjük a segítségét, de az egyszerűbb feladatok döntő többségét mi magunk is el tudjuk végezni.
Ehhez alapvetően pár szerszámra mindenképp szükségünk lehet, valamint a szereléshez szükséges alapanyagoknak is rendelkezésre kell állniuk. Az alábbiaknak mindenképp kezünk ügyében kel lennie:
- szerszám, védőeszköz
- mérő, számláló
- kábel, vezeték
- csatlakozó, hosszabbító
- áram, terhelésvédelem
- szerelési kellékek
- szerelvények
Szerszámok villanyszereléshez
A villanyszereléshez szinte biztos, hogy otthonunkban is megtalálható néhány szerszám. Ezek többnyire más területen is felhasználható eszközök, vagyis nem csak villany, de más szerelési munkák során is segítségünkre lehetnek.
A kalapács, valamint PVC vágó kés mellett a csípőfogó is ilyen alapszerszámnak is tekinthető, hiszen multifunkciós mivoltuknak hála bármikor segítségünkre lehetnek. A fáziskereső már inkább a villanyszerelési munkák során tekinthető.
Fűtési költségek fedezése zöld energiával
Megoldható a fűtés napelemekkel?
Mindinkább előtérbe kerül a megújuló energia fogalma, egyre többen nyitnak az alternatív erőforrások felé. Már kevésbé jelentenek sajátos látványt az épületek, családi házak tetején sorakozó napelemek, bizonyára köszönhető ez az elmúlt évek pályázati rendszerének, hitelprogram lehetőségeknek is. Nem véletlen, hogy sokakat foglalkoztat a kérdés: miként érhető el például az, hogy napelemmel megoldható legyen a fűtés?
Lássuk hát, miket érdemes észben tartani, ha az előző kérdésre keressük a választ.
A jövőbe fektetünk
Talán korunk sajátossága a kísérletező kedv. Egykor egyértelműen szakemberre hagyatkoztunk a hozzáértést igénylő feladatokban, a videó megosztó portáloknak köszönhetően azonban tömegével jelennek meg az úgynevezett csináld magad tartalmak. Ám közhelyes vagy sem, elengedhetetlen egy, az előzetes kalkulációk terén is jártas szaki felkeresése akkor, ha napelemes rendszerrel kombinálnánk a fűtést.
Végülis a jövőbe fektetünk be ekkor, egy beruházás hosszú távú megtérülésére, gazdaságosabb megoldásra számítunk. Ám egy túlméretezett rendszer késleltetheti a megtérülési időt, ha pedig alulról becsültük félre a kiépítés díját, jó eséllyel költenünk kell majd az átalakításra. E szempontokból is az látszik: bár meg kell fizetni a kivitelezőt, hosszabb távon mégis csak ez tűnik pénztárcabarát megoldásnak.
Elektromos fogyasztók áramigénye
Természetesen tucatnyi szempontot érdemes mérlegelni akkor, ha napelem vásárlásán törjük a fejünket. Szakemberek például arra is figyelmeztetnek, hogy nem pusztán a fűtés, de más elektromos fogyasztók áramigényét is előállíthatjuk, ha napelemes rendszer kiépítésében gondolkozunk. Ehhez persze szükség van arra is, hogy energiatakarékos berendezéseink, fényforrásaink legyenek.
Fűtés napelemmel – Szigeteljünk!
Egy, már amúgy is szigetelésre szoruló épületnél aligha éri meg rögtön a fűtés korszerűsítésével, a napelemes rendszer kiépítésével kezdeni. Nyilvánvalóan nem lesz gazdaságos a végeredmény, energiaveszteséggel számolhatunk. Emellett a nyílászárók cseréjén is érdemes elgondolkodni a hőmegtartási képesség feltérképezésekor. Egy megfelelően szigetelt épület esetén jó eséllyel megtakaríthatunk némi pénzt a napelemes rendszer kiépítésénél, hiszen csökkenthetjük annak méretet.
- Hőszivattyús és elektromos fűtés is kombinálható napelemes rendszerrel, akár mobiltelefonnal vezérelhető elektromos fűtést is megvalósíthatunk. Utóbbi beüzemelési költsége természetesen kisebb lehet, hőszivattyús rendszerrel viszont akár nagyobb épületek fűtése is jól biztosítható.
Teljes átállás zöldenergiára
A világ legnagyobb akkumulátora Ausztráliában
A teljesítmény egy atomerőműéhez képest szerény. Viszont megújuló energiákra épül, nem szennyezi a környezetet és katasztrófával sem fenyeget…
Mint ismeretes, az Elon Musk milliárdos tulajdonát képező Tesla világcég 2017-ben – nem indokolatlan zöldmarketing kampány kíséretében – 100 napon belül megépítette és üzembe helyezte Ausztráliában a világ legnagyobb akkumulátorát, amely legalább 30000 ausztráliai háztartásnak (százezernél több fő) biztosít energiaellátást. A hatalmas akkumulátor beindítása a rendkívül fontos lépés, hiszen az energetikai átmenet egyik kulcskérdése az elektromos energia tárolása: lehetővé teszi, hogy a fel nem használt energiát olyan időpontban táplálják be az elektromos hálózatba, amikor a csúcsfogyasztás miatt erre szükség van. Vagyis
lehetségessé vált a megújuló energiaforrások termelésének optimalizálása.
Meglehet, ezzel felgyorsul az a folyamat, amelynek lefolyását már korábban prognosztizálták.
2030-ra lehetséges a teljes átállás zöldenergiára
Két amerikai kutató 2012-ben publikálta tanulmányát, miszerint elméletileg lehetséges 2030-ra a világ 100 százalékos átállása a zöldenergiára.
Mark Delucchi, a kaliforniai és Mark Jacobson, a Stanford egyetem munkatársa kiszámította, hogy e cél elérése érdekében 4 millió, egyenként 5 MW-os szélturbinát, 1,7 milliárd 3 kW-os, háztetőre telepített napelemes rendszert, és mintegy 90 ezer 300 MW-os naperőművet kellene gyártani, illetve építeni.
Úgy vélik, rendelkezésre áll a Földön az ehhez szükséges energia. Becsléseikben nem is számoltak az egyre terjedő biomasszával a talajszennyezéssel kapcsolatos aggodalmak miatt.
E víziók valóra válásához rengeteg létesítmény létrehozására van szükség és például a szélgenerátoroknak nagyobb kapacitással kell dolgozniuk a jelenleg telepítettek többségénél, bár már működnek, elsősorban off-shore szélparkokban 5 MW-os turbinák. Ami a naperőműveket illeti, az elképzelés kombinált, napelemes és koncentrált rendszerű létesítményekkel számol, és ilyen jelenleg mindössze néhány tucatnyi van a világon. Jacobson szerint a legnagyobb kihívás, hogy a különböző szél- és naperőművek aktivizálni tudják a többi megújuló energiát, szélesítve ezzel a kínálatot.