25 éves a világ első weboldala

25 éve történt: megszületett a Föld legelső weblapja

A digitális forradalom nagy pillanatait

Az első weblapot 25 évvel ezelőtt, napra pontosan 1990. december 20-án Tim Berners-Lee 36 éves fizikus,  a CERN munkatársa készítette el.

Ez a honlap, mint a világ legelső weboldala, az Info.cern.ch címen 1991. augusztus 6-án vált elérhetővé. A webszerver egy NeXT számítógépen futott a CERN svájci központjában. Nem készültek screenshotok, az oldal 1992-ben készült másolata a World Wide Web Consortium honlapján tekinthető meg.

első weboldal - első webszerver
A CERN-ben ezen a NeXT pc-n működött a webszerver

A világ első honlapja nem meglepő módon arról szólt, hogy mi az Internet, hogyan használhatóak a böngészők, hogyan lehet webszervert létrehozni, és így tovább. A kutató célja lényegében az volt, hogy bemutassa az általa 1989-ben megálmodott World Wide Web (világháló) ötletét, és a hipertext-alapú hálózat működését. A weboldal azt magyarázta el a kutatóknak, hogyan kereshetnek információkat a weboldalakon, és miként készíthetnek maguk is ilyen lapokat. Ez az egyszerű kis oldal volt az, ami lefektette a mai formában ismert internet alapjait.

Akkoriban csak Berners-Lee-nek és néhány munkatársának volt webböngésző szoftvere, így a világ nem szerezhetett tudomást a fontos eseményről. Folyamatosan telepítettek webszervereket, és a böngészők használata is terjedt, de a technológia elérhetősége 1993-ban kapott komoly lendületet, amikor a Mosaic böngésző megjelent.

1994-ben a Massachusetts Institute of Technology-n Berners-Lee megalapította a World Wide Web Consortium-ot (gyakran nevezik “W3C”-nek) a WWW szabványok és ajánlások megteremtése érdekében, hogy a különböző weboldalak valamennyi felhasználónál ugyanúgy jelenjenek meg. A most 61 éves Berners-Lee még mindig a W3C igazgatója, de mellette számos más pozíciót is betölt. Bár vannak, és bizonyára a jövőben is lesznek a szabványoktól eltérő honlapok és böngészők, valószínűleg a web nem létezne a W3C iránymutatása nélkül.

Az internet Magyarországon – magyar web

Az első magyar WWW szervert a BME üzemelte be. A www.fsz.bme.hu weboldalt 1993-ban indították el, mely akkor a világ ötszázadik honlapja volt. Az első magyar weboldal létrehozása jelentős eseménye volt a magyar tudományosságnak.

  • Az első magyar domainregisztráció: Sztaki.hu (1991.10.07.)
  • Az első magyar honlap: bme.hu (1993)
  • Az első magyar kereső: Heuréka (1997)
  • Az első magyar blog: Technocol.hu (2000)
  • Első magyar Wikipedia-oldal (2003. 07. 09.)

Nehéz elképzelni, hogy milyen lenne ma a világ, ha ez az esemény nem jön létre huszonöt évvel ezelőtt.


Hordozgató számítógépek biztonsága

Digitális oktatás – laptop az iskolában

Biztonság: Egy laptop vagy okostelefon elvesztése komoly veszteség, de sokkal nagyobb kár, ha azt veszítjük el, ami rajta volt: az adatainkat. Ezek védelmének első és legfontosabb szabálya, hogy valamilyen kódot használjunk – legyen az PIN-kód, ujjlenyomat vagy betűkombinációs zárkód – amit más nem ismer.

Google első helyezés: Mikor: a világ első weboldala: 1990. december 20. A CERN mérnöke készítette el. A világ első honlapja az Info.cern.ch címen 1991. augusztus 6-án lett elérhető a világ első webszerverén (lásd a fenti képet). Internet Magyarországon: az első magyar web oldal megjelenése. Digitális forradalom – oktatás. Laptop az iskolában. Számítástechnika, technológia. Honlaptartalom optimalizálása tartalommarketing eszközökkel.

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .