Releváns tartalom jelentése – Google

 a relevancia fogalma
Mit jelent: releváns?

Mi az, hogy releváns? Mit jelent?

A relevancia alakra visszavezethető releváns szó jelentése különböző szótárakban nagyjából hasonló, itt egy hosszabb felsorolást adunk meg, majd azt firtatjuk, a Google ezt hogyan értelmezi:

A releváns szó jelentése

releváns szó jelentéseA releváns jelentése: tárgyhoz tartozó, idevágó; fontos, lényeges, meghatározó módon fontos, nélkülözhetetlen, témába vágó, az ügyben illetékesen megnyilvánuló, alapvető, lényeges, elemi, lényegbeli, központi jelentőségű, középponti, esszenciális, elengedhetetlen, jelentős, jelentőségteljes, meghatározó jellegű, létfontosságú, kulcsfontosságú, kardinális, generális, sokat számító, hangsúlyos, kulcsponti, sarkalatos, lényegi, súlyponti, mérvadó, adekvát jellegű, említésre méltó, számításba veendő, érdemleges, figyelemre méltó, a dologhoz kötődő, vele kapcsolatban álló, kapcsolatos, valamire nézve érvényes. A releváns szó tagadó formája az irreleváns; jelentése: nem a tárgyhoz tartozó, nem idevágó, közömbös, jelentéktelen, lényegtelen, nem helytálló, a témában nem illetékes, vagyis nem kell számolni vele.

Mi a relevancia jelentése?

A relevancia jelentése: fontosság, jelentőség, jelentékenység, kulcsfontosság. Ami releváns, az valamihez képest, valamire nézve releváns, megfelelő, meghatározó jelentőségű, így a relevancia kifejezéssel azt jelezzük, valamilyen információ mennyire helytálló, helyénvaló, meghatározó erejű egy adott dologra nézve, milyen mértékben vonatkozik rá, mennyire alkalmazható, figyelembe vehető egy adott kérdésben. Ismerjük még a relevál kifejezést is; az relevál, aki beszéd közben vagy írásban kiemel valamit, nagy fontosságot, jelentőséget tulajdonít valaminek.

Weboldalunk a relevancia egy speciális megnyilvánulási formájával foglalkozik:

Milyen a releváns tartalom a Google szerint?

Mit tekint  mérvadónak a gépi intelligencia?

A kérdést azért fontos tisztázni, mert az internetes keresések során, amikor rákeressünk valamilyen kulcsszóra, akkor azok a találatok kerülnek az eredménylista élére, amelyek a Google algoritmus értékelése szerint releváns tartalommal rendelkeznek az adott keresőszóra vonatkozóan. Nem ismerjük pontosan azokat a kritériumokat, amelyek alapján a rangsorolás történik, vagyis nem tudjuk pontosan, hogy a ma már mesterséges intelligenciaként működő keresőszoftver mit tekint relevánsnak és mit kevésbé annak, de tapasztalati tények alapján jól körülhatárolhatóak azok a szempontok, amelyeket figyelembe kell venni a honlaptartalom kialakításában.

relevans-tartalom-google
Kulcsszavas tartalmi relevancia – Milyen a releváns tartalom a Google szerint?

Legelőször szögezzük le azt, hogy a keresőalgoritmus kritériumai élesen különböznek attól, amit mi a hétköznapi életben feltételezhetnék. Ha van egy kis élettapasztalatunk és használunk idegen szavakat, illetve beszélgetünk olyanokkal, akik szívesen használnak idegen eredetű kifejezéseket, akkor nem kell nagy felfedezőnek lenni ahhoz, hogy észrevegyük: a relevancia fogalma mindenki számára mást-mást jelent.

Ki mi tart relevánsak? Szubjektív relevanciák

Van, aki egy téma szemléletes bemutatásánál többre értékeli a száraz leíró részeket, másvalakinek egy infografika többet mond, mint a Milyen a releváns tartalom a Google szerint? című nagy részletességű ismertetés ezen a weblapon, és van, aki egy videóból kapja a legjobb tájékoztatást valamiről. Akad, aki a rövid, tömör, lényegre törő szöveget tekinti relevánsnak, és zavarja a túl sok részlet, inkább csak egy-egy kifejezés definícióját keresi, van, aki számára éppen a minden apróságra kiterjedő informálódás lehetősége teszi hitelessé a szöveget. Akad, aki szívesen böngész táblázatot, statisztikát, és a számok sokasága adja számára a megbízható közlést, más elvész az oszlopok és sorok sokaságában, csak a legfontosabb sarokszámokat külön szerepeltető közlést értékeli. Még aszerint is különbözünk, hogy a bemutatott dologra, jelenségre vonatkozó infók közül melyeket tekintünk mérvadónak. Van, akit hidegen hagy a kilowattban megadott teljesítmény és megelégszik a „kétszer olyan erős, mint” vagy „fele annyit fogyaszt, mint” típusú viszonyító adatokkal.

De vajon mit tekint hitelesnek, mérvadónak, relevánsnak a gépi intelligencia?

Pontosan nem tudhatjuk. De jó tudni: a Google keresőalgoritmusa mesterséges intelligenciaként működik és a gépi tanulásnak köszönhetően egyre okosabb.

Igen sok fejlesztő, teljes programozói és mérnöki csapatok másfél évtizedes munkája áll mögötte. A Google valamilyen szinten ma már érti, értelmezi a szöveges és képi tartalmakat. Ezen is túl: elemzi és értékeli őket. Minőségüket, és – igen – relevanciájukat. Vagyis azt, hogy valamely témában mennyire értékesek, informatívak, megbízhatóak, mérvadóak.

Feltételezhetően több száz, de inkább több ezer kritérium és sok millió összehasonlító művelet alapján „jön ki” az, hogy egy honlap tartalma mondjuk a zöldmarketing vagy linkmarketing fogalomra nézve 63,7 %-ban releváns. Ha egy másik weboldal tartalmi relevanciája ugyanerre a fogalomra nézve 71,2 %, akkor az utóbbi előnyt élvez arra nézvést, hogy a zöldmarketing vagy linkmarketing szóra leadott keresések eredményoldalán (SERP) előkelőbb pozíciót, azaz jobb organikus helyezést kapjon az adott oldalra mutató hiperhivatkozás. Tudjuk: a tartalom nem minden, de ma már ez a legfontosabb rangsorolási szempont, alighanem fontosabb, mint a támogatói webháttér, azaz a linkprofil.

A Google legbelső emberein kívül senki nem ismerheti az algoritmusok értékelési és rangsorolási szempontjait, ám a keresőoptimalizálással foglalkozó SEO-szakembereknek mégis eléggé határozott véleménye van arról, milyennek kell lennie a honlaptartalomnak ahhoz, hogy a keresőprogram magasra értékelje. Ez a vélemény egyrészt a Google hivatalos közleményei, másrészt szakmai leírások, harmadrészt – és legfőbbképpen – saját tapasztalatok alapján alakítható ki.

Ha – másik példát véve – arra törekszünk, hogy weboldalunk a laptopszerviz kulcsszóra nézve a Google szempontjából minél relevánsabb legyen, akkor világos, hogy a kereső számára elérhető helyeken és értelmezhető módon kell szerepeltetni a kulcsszót, így például célszerű az oldalnak éppen ezt a címet adni, vagy legalábbis szerepeltetni benne a kulcsszót, mondjuk így: Melyik a legjobb laptop szerviz Budapesten? Ajánlatos továbbá szerepeltetni címekben, kiemelésekben, képszövegben, táblázatban… Az optimalizálásban jártas SEO-szakértők kapásból felsorolnak 25-30 olyan külön előfordulást, amelyek egy oldal tartalmasságát jelzik és alkalmasak kulcsszavak megjelenítésére.

Az ilyen előfordulások szükségesek, de közel sem elégségesek. Igen sok egyéb szempontnak is meg kell feleltetni a webtartalmat. Például a kontextusnak is relevánsnak kell lennie. Hogy ez közelebbről mit jelent, erről bővebben itt található egy tartalmas leírás:

Mit jelent az, ha valami releváns, avagy pontosan mi a relevancia jelentése? A weboldalon biztosítani kell a kulcsszavak, a címek, a képszövegek, a linkek és a honlap szöveg kölcsönös tartalmi relevanciáját, a keresőalgoritmus csak ebben az esetben tekinti a weblapot valamely kérdésben illetékesnek, valamely témában mérvadónak.

Mi a releváns jelentése a Google szerint?

A keresőalgoritmus rangsorolási értékelése tapasztalati úton ismerhető meg a SEO-szakértők számára. 12-15 nagyon fontos, és legalább ugyanennyi másodlagos kritérium betartása biztosítja a tartalmi relevanciát a szerves honlaptartalom optimalizálás megfelelő alkalmazásával. Kulcsszavak, szószedet: kreatív szövegírás, tartalomoptimalizálás, tartalmi relevancia, Google keresőalgoritmus, releváns tartalom közreadásával végzett marketing tevékenység, honlaptartalom: a jelen weboldalnak a releváns jelentése és a relevancia jelentése kulcsszavakra valóoptimalizálása – 2019.

Releváns tartalom jelentése – Google” bejegyzéshez 3 hozzászólás

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.