Optimalizált tartalommal a Google első oldalára – CM. Honlap keresőoptimalizálás
keresőmarketing
Keresőmarketing: keresőtalálatok felhasználása marketing célokra. Ez TOP pozíciók esetén lehetséges, így a SEM (Search Engine Marketing) célja: 1) organikus Google helyezések javítása, 2) sikeres Adwords-kampány lebonyolítása
Ha egy kezdő PR-osnak nincs sok tapasztalata a cikkmarketinggel kapcsolatban, az az indulásnál kissé zavaró lehet. Ha azonban igénybe vesz szakmai tanácsadást, javára válhat. Talán hasznosítani tudja az alábbi cikkben található tippeket is. Idővel megtanulhatja, hogyan működik a cikkmarketing. Át kell látnia, hogy a folyamatnak több különböző eleme van, amelyeket remélhetőleg mindjobban meg fog érteni ezzel az útmutatóval.
Igényesség – minőségi szöveg – érdekes tartalom
Igényességre törekedni – nagyszerű cél! Az online média reklámjai azt a benyomást keltik az emberekben, hogy valami értékeshez juthatnak. Nagyobb valószínűséggel vásárolják meg a termékeket, ha megmutatták nekik, mire számíthatnak. De a reklám gyakran hamis képet fest. Reálisabb képünk lehet, ha igényes termékbemutató PR-cikkeket olvasunk. Ezt ne feledjük, és ennek megfelelően válasszuk ki a termékeket.
A Google előresorolást célzó optimalizációs munkát megelőzően a honlapelemzés azért történik keresőmarketing szempontok szerint, mert azt kívánjuk megállapítani, hogy a weboldal alkalmas-e TOP pozíciók megszerzésére az organikus találati rangsorban. Ez csakis azon a módon deríthető ki, ha végigmegyünk az összes fontosabb keresőszemponton és megvizsgáljuk a honlap megfelelőségét. Ha az analízis elvégzésével erre irányuló megbízás teljesítünk, akkor a honlaptulajdonos nemcsak a hibák és hiányosságok feltárását várja, hanem a teendőkkel is tisztában szeretne lenni, ezért az elemző keresőmarketing specialista tételesen összeírja, milyen korrekciók, pótlások és fejlesztések szükségesek a jobb helyezések megszerzéséhez.
Vajon mire van szüksége egy kezdő vállalkozónak? Miben kell javulnia a régi motoros webshopoknak? Hogyan alakítson ki marketing stratégiát egy nagyvállalat? Ezek mindegyikéhez elengedhetetlen egy SEO könyv kezdőknek, amely bemutatja a keresőoptimalizálás alapjait. De vajon mik is ezek pontosan? Ebből a cikkből minden kiderül!
A keresőmarketing alapjai
Kétféle változata létezik, az egyik a SEO, a másik pedig a PPC. Míg előbbi egy lassú eredménnyel szolgáló technika, ingyenes, hatása pedig jóval hosszabb ideig is tart. Ezzel szemben a Pay-per-Click hirdetések bár gyorsan hoznak eredményt, drágák és csak átmenetileg hoznak sikert.
A SEO jelentése
A keresőoptimalizálás a weboldalak keresőmotorban történő megjelenések javítási technikája. Mindig az a fontos, hogy adott kifejezésre a lehető legelőrébb kerüljünk a normál találatok között akár a Google-ról, akár egyéb keresőről van szó. Itt a nem fizetett eredményekre kell koncentrálni, tehát nem a hirdetésekkel állunk szemben.
Az internet hőskorában még alig voltak cégek a világhálón, csak kevesen tehették meg, hogy tárhelyük, weboldaluk legyen. Így, ha valaki elkészítette egy oldalt, az nagy valószínűség szerint meg is jelent. Más a helyzet azonban manapság, amikor szinte pillanatok alatt létrehozható egy oldal, akár ingyenes felületeken is, azonban, ahhoz, hogy az oldal a megfelelő helyen jelenjen meg a keresőkben, számos dologra kell odafigyelnünk.
Ilyen fontos dolog a konkurencia. Miért is kell figyelnünk és elemeznünk őket?
Egyrészt a versenytárs elemzés megmutatja, hogy egymáshoz képest hol is helyezkedünk el az organikus megjelenések tekintetében.
Másrészt nem csak a pozícióinkat kell egymással összehasonlítani, de a kulcsszavainkat, a célzásunkat is. Figyelni kell, mely kulcsszavakra helyezi a hangsúlyt, melyek azok, amiben erős, és hol vannak a gyenge pontjai, ahol könnyen felébe kerekedhetünk.
Ráadásul nem csak 1 konkurenciát kell figyelnünk! Egy-egy cégnek lehet jó pár olyan versenytársa, akik hozzá hasonló pozícióban vannak. Nem mindegy tehát, melyik céget, hányszor jeleníti meg a kereső a látogatóknak.
Egy jól elvégzett konkurencia elemzés kulcsszó kutatással egybekötve óriási segítséget jelent a keresőoptimalizálásban és a tartalomfejlesztésben egyaránt.
Felmerülhet a kérdés, ha a konkurencia erős a főbb kulcsszavainkra, akkor mit lehet tenni? Van e értelme az organikus megjelenéseket erősíteni, vagy helyezze a hangsúlyt inkább a hirdetésekre és közösségi média felületeire.
A Google kereső nemcsak abban világelső, hogy a legjobb és legszélesebb körben használt tartalomkeresővé fejlődött (Európában 90 % körüli a részesedése az interneten indított összes keresések között, a magyar nyelvterületen ez a szám 96-98 %; az USA-ban a Yahoo, az orosz nyelvterületen a Yandex képes megszorítani, illetve Kínában a Baidu veri is a maga 80 %-ával), hanem abban is, hogy keresőalgoritmusát elsőként fejlesztette a mesterséges intelligencia szintjére. A gépi tanulás révén folyamatosan fejlődő szoftver grandiózus adatbázisának köszönhetően ma már értelmezi szavainkat, ez pedig úgy lehetséges, hogy a betárolt gigantikus információhalmazban szemantikai rendezettséget teremtett rendkívül bonyolult módszerével, amely egyfelől tartalmi összefüggéseik alapján egymáshoz rendeli az információkat, másfelől meg is jelöli, felcímkézi a kapcsolatokat. Ezen a réven egy igen komplex fogalmi háló jön létre, amelyben a társítások, a hierarchia és a szignálok (jelölések, címkék) alapján lehetővé vált a szemantikus keresés, amely az emberi elme kognitív működésére emlékeztetően felfogja és értelmezi kérdéseinket és körülírásokból is megérti, mit keresünk. A mesterséges intelligencia a Google más fejlesztéseiben is megjelenik: világbajnokokat legyőző sakk-program, önvezető autó…
Keresőmarketing – szemantikus linképítés
A szemantikus keresésben megnyilvánuló gépi értelem a keresőmarketing szakemberek számára is nagy kihívást jelent, mivel egyre bonyolultabb feladat egy weboldalt a Google első helyére pozícionálni, tekintve, hogy a rangsorolás szempontjai között már ott szerepel az is, hogy az adott honlap milyen helyet foglal el egy adott témakör szemantikai hálózatában. Ha valamely kulcsszó tekintetében jelentős gócpontot képez, erre a kulcsszóra nézve az organikus helyezése is jó lesz a keresőtalálati listán. Azt pedig, hogy egy honlap csomóponttá váljon, leginkább a szemantikus linképítés révén lehet elérni. Ennek során a hivatkozásokat tartalmi összefüggések alapján helyezzük el egy olyan feltételezett fogalmi térképen, amely a Google adatbázisában tárolt információk elrendezését mutatja. Ez komplex szakmai feladat.
Egy weboldal kulcsszavas Google-helyezését nagyban javítják a rá mutató külső linkek. Nem mindegy azonban, hogy ezek milyen oldalról érkeznek, így tehát az sem mindegy, milyen honlapon jelenik egy PíáR-cikk. Sokat számít a weblap internetes autoritása (végső soron ettől függ a linkerő), de legalább annyira fontos a szövegkörnyezet: a pusztán kihelyezett hivatkozások szinte hatástalanok, ezért vált a a keresőmarketing leghatékonyabb módszerévé a PR-cikk megjelentetés: az elhelyezett szövegben biztosítani lehet a megfelelő tartalmi összefüggéseket, emellett az is fontos, hogy maga a közölt cikk tartalmi optimalizáláson essen át, így biztosítva a megfelelő kontextust nemcsak a benne elhelyezkedő link számára, hanem a szükséges tartalmi kapcsolódást is a belinkelt weboldallal.
Google helyezés javítás PR-cikk elhelyezéssel
Csak optimalizált honlapról hivatkozzon a sajátjára!
Különösen erős a hatása az olyan honlapokon elhelyezett public relations szövegeknek, amelyek:
felépítésük, technikai mutatók alapján keresőbarát weboldalak;
tartalmuk optimalizált, megfelel a speciális keresőszempontoknak;
maguk is erős linktámogatást kapnak más oldalakról.
Ha eközben a webhely jó találati helyezéseket ér el, TOP pozícióba kerül a Google eredményoldalain (SERP), azzal természetesen értéke is növekszik, mint ahogy a szövegeiben elhelyezett link hatékonysága is jobb lesz.
A főcímben szereplő két fogalom – keresőoptimalizálás és tartalommarketing – együttes előfordulása még nem megszokott a szakmai cikkekben; ezek a tanulmányok vagy blogbejegyzések legtöbbször vagy az egyik, vagy a másik szakterülettel foglalkoznak és az optimalizációs folyamat eszközei között számos lehetőséget felsorolva szinte soha nem említik a contentmarketinget, holott a két halmaz átfedési zónája egyre nagyobb és sűrűbb, mivel a Google algoritmusainak a fejlődésével éppen a tartalmi alapú keresőoptimalizálás lett a SEO (Search Engine Optimization) leghatékonyabb formája. Ez a nevezett tevékenység mindkét fázisára érvényes, így ma már megkerülhetetlen.
A honlap-tartalom általános és kulcsszavas optimalizálása
1) Az on-site munkában már hosszabb ideje csak a minőségi honlaptartalom meglétére alapozhat a SEO. Az eredeti tartalmi elemek és a webtartalom egészének általános és speciális, vagyis kulcsszavas optimalizálásával lehet jó eredményt elérni, azaz bármiféle optimalizáció csak akkor hozhat jó helyezési eredményeket a Google keresőben, ha kifejezetten egy értékes webtartalomra, információkban gazdag egyedi honlapszövegre irányul. Ennek hiányában az erőfeszítések hiábavalóak, vagyis sem üres, sem hiányos, sem sekélyes vagy gyönge tartalmú weboldalt nem lehet eredményesen optimalizálni, mivel hiányosságokra alapozva nem lehet a keresőszempontokat megfelelően érvényesíteni.
A Google-barát honlaptartalon kialakítása és a kulcsszavas honlapoptimalizálás egy komplex megfeleltetési rendszer keretében lehetséges. Fontos tudni, hogy sem az elégtelen kulcsszóhasználat, sem a keywords-elemek túlhalmozása nem vezet eredményre, de hiba az is, ha a kulcskifejezések mindig ugyanabban az alakban és ugyanabban a szövegkörnyezetben fordulnak elő, vagyis arra kell törekedni, hogy a title, description elemek tartalmát, a címsorokban, kiemelésekbek, kép- és linkszövegekben kiemelt szavakban kihasználjunk kulcsszavaink szerepeltetésének lehetőségét, de különböző előfordulási formákat kell alkalmaznunk és kerülnünk kell a túlhásználatot.
2) Az off-site SEO-fázisban is kulcsszerepet játszik a tartalom: ez esetben a hiperhivatkozások révén összekapcsolódó webhelyeknek kell valaminő tartalmi egységet mutatniuk, azaz a találati ragsorban előbbre juttatni kívánt honlap és a mögé épített támogatói linkprofil ugyancsak eredeti webtatalommal rendelkező oldalai közt erős, releváns tartalmi összefüggéseknek kell lennie, ellenkező esetben a hivatkozói weblapokon elhelyezett linkek alig fejtenek ki hatást, a Google a rangsorolásnál jó esetben szinte teljesen figyelmen kívül hagyja őket, rossz esetben, ha túl sok irreleváns hivatkozás szerepel a profilban, akár több tíz helyezésnyi hátrasorolással is büntetheti az előre soroltatni kívánt webegységet. Azaz: a támogatott és a támogató weblapoknak a rajtuk szereplő content tekintetében organikus egységet kell képezniük, már csak ezért is szükséges, hogy a korábbi linképítési módszereket felváltsa a tartalommarketing jellegű, kontextus hátterű, tematikai összefüggésekre alapozott profilépítés.
A tartalommarketing lett a SEO rézkígyója
Mivel tehát a keresőoptimalizálás minkét területén a figyelem homlokterébe került az unique content, érthető, hogy az ennek elkészítésével és publikálásával foglalkozó szakág, a tartalommarketing lett a SEO-munka sine qua non-ja.
Ennek tudatában nem nehéz megjósolni, hogy a keresési optimalizációban rejlő potenciálok kiaknázásában egyértelműen a tartalommarketing lesz a húzóágazat. Elég csak a Google legutóbbi változtatásaira vagy a következő évekre vonatkozó online marketinges előrejelzésekre gondolni: minden a CM, azaz a content marketing további erősödését jelzi. Így hát egyre több és több vállalkozás, szolgáltató, ilyen-olyan szervezeti egység számára lesz kikerülhetetlen az, hogy vagy olyan munkatársakat alkalmazzanak, akik a SEO-szempontokat is figyelembe véve tudatosan foglalkoznak a tartalommarketinggel, vagy pedig olyan keresőmarketing szakembereket bízzanak meg internetes jelenlétük felépítésével, akik a CM területén is járatosak, azaz jó szövegírók, grafikonkészítők, fotósok, videósok – és persze lehetőleg kiváló webmesterek is.
tartalom marketing – szöveg fejlesztés – honlap optimalizálád és keresőmarketing – A tartalomfejlesztés kreatív módszere A tartalom- és keresőmarketing sajátosságai a megszerzett tapasztalat alapján tárulnak fel a Google-SEO-szakember előtt, az egyik ikyen az, hogy a tartalomoptimalizálásban a szakma által kifejlesztett eljárások többségét érdemes maradéktalanul végrehajtani, de ezeket is ajánlatos lehetőség szerint kreatív módon alkalmazni. Keresőmarketing … Olvass továbbKreatív tartalomfejlesztés